A Muramenti Dombhátak Cselekvő Közösségei

Közelebb egymáshoz

Tótszentmárton

Tótszentmárton Zala megye délnyugati szegletében, Nagykanizsától 20 kilométerre, az M7-es autópályától délre található. A Murától, és így a magyar-horvát államhatártól kb. 5 kilométernyire fekszik.
Határa lankás, enyhén dombos, a Mura vízgyűjtő területéhez tartozik. Ez a Zalai-dombság széle. A keleti határában található Kámán-hegyen és Nagymezőn gyümölcsösök, szőlőültetvények, présházak és borospincék sorakoznak. Itt található a nemrég felépített pincemúzeum is, amely a Mura menti horvátok szőlőművelésére jellemző használati tárgyakat, a térség építészeti stílusát és gasztronómiai értékeit hivatott bemutatni.
A település első írásos említése 1321-ből származik Villa s. Martini néven. A község jelenlegi nevét 1421- ben említik először. A törökök 1532-ben és 1548-ban is felégették a falut. Kanizsa visszafoglalása után (1690) új lakók népesítették be az addigra elvadult tájat, akik a Muraközből illetve a Drávától délre eső területekről érkeztek. ( Mészáros Ádám, Tótszentmárton története című könyv)
Lakóinak száma 811 fő. Egyike annak a 7 Muramenti falunak, akik még mindig őrzik horvát nemzetiségi identitásukat. Ebben nagy szerepet vállal a helyi kisebbségi önkormányzat, a kétnyelvű oktatást biztosító óvoda és a kulturális egyesület.
A lakosság többsége római katolikus vallású, és még a mai, modern időkben is szép számmal gyakorolják hitüket. Ezt tehetik a falu központjában található, műemlék jellegű templom falai között, melyet először Nagy Lajos (1342-1382) király uralkodása alatt építettek fel. Jelenlegi alakját 1788-ban nyerte el.

Tótszentmárton a jelenben

A település intézményei között találhatjuk az óvodát, ahol jelenleg 26 gyermeket oktatnak. Az elmúlt időszak energetikai beruházásainak köszönhetően a gyerekek télen és nyáron is komfortos körülmények között nevelődhetnek.
A lakosság egészségi állapotának megőrzésében, illetve a betegek gyógyulásában nagy szerep jut a falu Egészségházában működő, a hét öt napján rendelő háziorvosi szolgálatra, illetve a hetente kétszer nyitva tartó gyógyszertárra.
Leglátogatottabb intézményünk a Faluház. Az épület több civil szervezet székhelye, valamint itt működik a tótszentmártoni könyvtári információs és közösségi hely is. A Faluház a színhelye a legtöbb rendezvénynek is.
Felépült a Szent Márton Termelői Piac, melynek átadására az idei évben kerül sor. Reményeink szerint minél több hazai és környékbeli termelő fogja itt kínálni portékáit.
A községben található a Nasa Hiza – Mi Házunk – elnevezésű tájház, ahol a látogató megismerkedhet a helyi népviselettel, régi használati tárgyakkal és betekintést nyerhet abba, hogyan éltek elődeink.

A falu legnagyobb kulturális rendezvényei a minden év tavaszán megtartott Falunap, valamint a nyár közepén megrendezésre kerülő Prósza, Bor és Tamburafesztivál.
Természetesen a legnagyobb ünnep nem lehet más, mint a Márton nap. Szent Márton napján búcsút tartunk, hagyományos újbor szentelést, ünnepi szentmisét valamint lámpás felvonulást is.
Tótszentmártonban jelenleg 4 egyesület működik. (www.totszentmarton.hu)
Ezek közül a legrégebben alapított egyesület a Napred Sportegyesület, mely 1938 óta mozgatja és szórakoztatja a falu apraja-nagyját.  A működése során rengeteget tett falunk hírnevének öregbítéséért nemcsak Magyarországon, de az országhatárainkon kívül is. A muramenti horvátság legismertebb és legsikeresebb futballklubja.
A KUD Sumarton Kulturális Egyesületet 1996-ban az akkori Horvát Önkormányzat kezdeményezésére alakult meg. Célként kitűzve a horvát kultúra és hagyomány ápolását. Jelenleg felnőtt tánccsoport, vegyes kórus, színjátszó csoport valamint tambura zenekar működik az egyesületben.
Fafaragó Műhely Egyesület. 1996-os megalakulásakor, a Mura menti régió népi hagyományaira épülő településkép formálását, a múlt építészeti, tárgyformáló népművészeti hagyományainak újragondolását tűzte ki célul a helyi közösség bevonásával. 1996-tól napjainkig minden évben, nyár derekán tartják alkotótáborukat, amelyen hazai és külföldi fafaragó- és festőművészek részvételével próbálják kibontakoztatni saját és egymás művészi képességeit, valamit bővíteni egyesületünk művészeti gyűjteményét.
„Szent Márton„ Borbarát Egyesület, mint a legfiatalabb egyesület 2007-ben alakult. Az egyesület célja, hogy a tótszentmártoni Kálmán-hegy és Nagymező szőlőhegy kultúráját és hagyományait megőrizzék, valamint a térség idegenforgalmát bővítsék. Pályázatukkal épült meg a Kámán-hegyi Szent Orbán pihenő.

Az önkormányzati hivatal

A falu legnagyobb kulturális rendezvényei a minden év tavaszán megtartott Falunap, valamint a nyár közepén megrendezésre kerülő Prósza, Bor és Tamburafesztivál.
Természetesen a legnagyobb ünnep nem lehet más, mint a Márton nap. Szent Márton napján búcsút tartunk, hagyományos újbor szentelést, ünnepi szentmisét valamint lámpás felvonulást is.

A termelői piac épülete

A Nasa Hiza tájház

A Kámán-hegyi Prés- és Pincemúzeum

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support