A Muramenti Dombhátak Cselekvő Közösségei

Közelebb egymáshoz

Muraszemenye

Muraszemenye története

Muraszemenye Község területén a legújabb ásatások szerint már a kőkorszakban lakott település létezett. A falu első írásos emléke 1222-ből származik. A középkorban a település jelentős helyként szerepelt. Lendva várához tartozott, út- és rév vámja volt.  A Lendvai Bánffay család Miklós nevű tagja, ki varasdi főispán volt, épített egy templomot és a ferencesek számára kolostort 1351-ben. 1367-ben Szemenyét mezővárosi rangra emelik, Lendva és Lenti előtt. A török időben Szemenyének kolostora, vára van, mely 1576-ban a kanizsai főkapitányság alárendeltségébe tartozik. Kanizsa elestével megnőtt a vár jelentősége. 1607-ben 190 főnyi őrség van a várban. Szemenye várát a török soha nem foglalta el.
 Muraszemenye 1977 és 1992 között egyesítve volt Csörnyeföld községgel Szemenyecsörnye néven, majd 1992-ben a két község ismét különvált. Muraszemenye ízig-vérig Zala megyei falu: a szépséges természeti környezet egy gazdag kulturális örökséggel rendelkező községet rejt. 
Mura és a Kerka közelsége, a kavicsbánya tavak és a szőlőhegyek rengeteg látnivalót tartogatnak a túrázóknak. Tavasszal és nyáron a szőlőhegyen még ritka orchideafajokat is láthatunk. Mindhárom falurész eredetileg egyutcás település volt, fésűs felépítettséggel. A telkek nagysága, szélessége a domborzathoz, környező patakokhoz igazodott. A falu régi házai ledőltek, vagy bontásra kerültek. Csupán néhány maradt meg, az újak pedig már nem őrizték meg az építési hagyományokat.

Földrajzi elhelyezkedése 

Muraszemenye Nagykanizsától több mint 30 km-re, Letenyétől 11 km-re, a Mura és holtágai mellett fekvő határ menti település.A község 1938-ban jött létre Alsószemenye, Felsőszemenye és Csernec községek egyesítésével. A három falu egymástól ma is jól elkülöníthető, él az önálló nevük is. A települések története, gazdasága, néprajzi sajátosságai kapcsolódnak egymáshoz. A község területe sík, közvetlenül az ártér felett fekszik. Vizekben gazdag, a felszín alakulásában a Mura és a Kerka jelentős szerepet játszott. Északi részén erdők, szőlőhegyek húzódnak, ezek még a Zalai-dombság részét képezik. Magasságuk miatt ugyan nem nevezhetők hegynek, de környékünkön így említik őket. Pl. Szemenyei-hegy. A falu határában horgász tavakat találunk, összesen 52 hektárnyi területen hódolhatnak horgászszenvedélyüknek az érdeklődők. Az evezést kedvelő látogatóink figyelmébe ajánljuk az évente megrendezésre kerülő nemzetközi vízitúrát. A muraszemenyei Hódvár Vízitúra kikötőt a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság a PaNaNet (Pannon Nature Network) projekt keretében létesítette 2013-ban. A vízitúra fogadóbázison kenuk és csónakok számára alkalmas kikötő, közvetlenül a parton pihenőhely – padokkal, asztalokkal, a csónaktároló épületben mellékhelyiséggel – várja a vízitúrázókat. A környék alkalmas egy vagy többnapos vízitúrák lebonyolítására, akár a Kerkáról indulva, majd a Murán és a Dráván folytatva.

A település intézményei

Oktatási intézmények:
Muraszemenyei Általános iskola (1-8. osztály)
Muraszemenyei Napköziotthonos Óvoda

Szociális intézmények:
Zala Megyei Szivárvány Egyesített Szociális Intézmény- Hóvirág Otthon

Egészségügyi intézmények:
Orvosi rendelő
Védőnői szolgálat

Művelődési intézmények:
 Közösségi ház (IKSZT)
Könyvtár

Egyéb:
Postahivatal, templom, köztemető (Alsószemenyei falurész, Felső szemenyei falurész )

A település civil szervezetei

Muraszemenye Községért Közalapítvány
Célja a helyi civil élet fejlesztése, rendezvények szervezése és azokhoz szükséges eszközök biztosítása. Az időskorúak támogatása, valamint a lakosság egészség megőrzése szintén fontos az Alapítvány tagjai számára.

DKD Horgászegyesület
140 fős horgászegyesület. Minden évben versenyeket, foglalkozásokat, táborokat szerveznek.

 A falu közösségei:

Muraszemenyén különböző szakkörökben (pl.: nemezelés, mézeskalács készítés) próbálgathatják ki az ottélők a kézügyességüket, de ezek a foglalkozások fontosak a hagyományok tovább örökítésében is.

A település jelene

Több jelentős Mura holtág és 5 db különböző nagyságú kavicsbánya tó teszi vonzóvá a települést. A falu a turisztikára szeretné alapozni a jövőbeli fejlődését, ehhez a folyóvizek közelsége, valamint a horgászati lehetőség megléte megfelelő alapot nyújt.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support