
A Muramenti Dombhátak Cselekvő Közösségei
Közelebb egymáshoz

Letenye

Letenye a nyugat-dunántúli régióban, Zala megye dél-nyugati részén, Nagykanizsától 22 km-re a horvát magyar határon – 15 km-re a szlovén határtól – helyezkedik el. A településen 1923 óta működik közúti határátkelő. A forgalmas közúti határátkelő miatt az ország déli-nyugati kapujaként funkcionál, míg a Mura település határában folyó szakaszáról a „Mura Városa” nevet kapta. A táj vonzó és változatos. Északi domborulatait hangulatos szőlőhegyek és vadban gazdag erdők borítják. Lejtős és sík tájain főleg gabonát és kukoricát termelnek, a Mura közelében pedig ma is sok a rét és legelő. A folyó és festői holtágai halban gazdagok.
Története
A település története legalább 700 évre nyúlik vissza, de a régészeti leletek tanúsága szerint, már a bronzkorban is lakott volt. Letenye-Szentkeresztdombon Árpád-kori falu maradványait tárták fel, de a település temetőjének leletei több évszázadot átfognak.
Első írásos említése 1347-ből való, Letyne formában. Neve szláv eredetű (leto: „nyár”.) Ekkor a Gutkeled család birtokában állott, és kiemelkedő jelentőséggel bírt a környéken. 1358-ban a Gutkeled család kihalása után visszaszállt a királyra a birtok. 1366-ban az új szlavón bán Széchy II. Miklós ónod váráért cserébe szerezte meg Letenyét. 1367-ben a király vásártartási jogot adott a településnek, amely 1498-től mezőváros.
1690-től gróf Szapáry lett a vidék földesura. Letenye lendületes fejlődését elősegítette, hogy a gróf az 1760-as években a Fő téren barokk plébániatemplomot és tágas kastélyt építtetett, s itt alakította ki uradalma egyik központját.
A birtok a XIX. század derekán házasság révén a gróf Andrássy család birtokába került, s 1945-ig övék is maradt. 1871-ben Letenye járási székhely lett, s lendületes fejlődésnek indult. Iparossága a szélesebb környék igényeit is kiszolgálta.
Az I. világháború és azt követő trianoni békeszerződés nagy csapást jelentett a településre. Elveszítette mögöttes piacát a Mura-köz felé és országhatár átkelőhely lett. Az élet csak lassan indult újra.
A háború utáni időszakot továbbra is a nagybirtok uralta. Mellette azonban a polgárosodás is erőteljessé vált. 1927-ben Béc, majd 1934-ben Egyeduta községek egyesültek Letenyével. 1937-ben nagyközséggé lett.
1938-ra kiegyensúlyozottá vált fejlődését, de a II. világháború fejleményei és az itt folyó harcok megbénították. Tönkretették a gazdaságot és a társadalmi berendezkedést.
A háborút követően végrehajtott földreform a lakosság nagy részét érintette. Megváltozott a közigazgatási rendszer. Az ipar kialakulása vette kezdetét. 1960-tól a városiasodás útjára lépett, azonban 1971-ben a járási székhely megszűntetésével fejlődése lelassult, egyes közhivatalok Nagykanizsára települtek.
A település legújabb kori történelméből kiemelendő, hogy Letenye 1989-ben vált várossá. A várossá válás jelentős változást hozott az itt élők számára, javult a szolgáltatásokhoz való hozzáférés.
Kisvárosunk környezetében 26 település, apró és kis falvak találhatók. A kistérség települései 1994 óta tömörültek területfejlesztési társulásba. 2005. évtől ez a kapcsolat szorosabbá vált, amikor is a térség önkormányzatai megállapodást kötöttek és megalakították a Dél-Zala Murahíd Letenye Többcélú Társulást, amely a mai napig működik Dél-Zala Murahíd Letenye Térségi Társulás néven. 2013. január 1-jével ismét létrejöttek a járások, e naptól kezdődően Letenye újra járásszékhely lett.
Letenye történetét számos helytörténeti anyag dolgozza fel, amelyek közül kiemelendők az elmúlt évszázadokat felölelő, 1992-ben megjelent Kerecsényi – Tóth: Letenye története című monográfia, a 2012-ben megjelent Tóth Oszkár: Letenye a XX. században című kötetek, valamint Pusztai Ferenc 2018-ban megjelent 235 év Letenyei R.K. Egyházközség története Zajk és Kistolmács filiák bemutatása 1781-2016 című és a 2019-ben megjelent Miről hallgat az öreg platán? című könyve.
A város lakossága közel 4 ezer fő. A családok egy része mezőgazdálkodással foglalkozik, de az ipari és a határmenti forgalomra kiépült kereskedelmi és szolgáltató egységekben is számos család találja meg megélhetését.
Letenye térségében jelentősebb ipar nem települt, nagyobb számú munkavállalót foglalkoztató vállalkozások, mint pl. OWI Zala Bt., Müller Magyarország Drogéria Bt., Zalaerdő Zrt., Ékköv Kft., Hork-Acél Kft, Délzalai Víz- és Csatornamű Zrt., Kossuth Mg. Kft., MOL Nyrt., Benkő Lajos vállalkozó, rendészeti szervek segítik a településen élők foglalkoztatását.
Sajnos napjainkban a település lakossága elöregedő, gyorsan fogyó, a fiatalok elvándorlása figyelhető meg. A rendszerváltás óta fokozatosan csökkent a településen működő üzemek, vállalatok, kereskedelmi egységek száma. Munkahelyek szűntek és szűnnek meg, amely az országos átlagot meghaladó munkanélküliséget eredményez. Különösen nagy gondot jelent a településen az alacsonyan képzett, illetve képzetlen munkaerő helyzete.
A megyeszékhely hatása kevésbé érzékelhető inkább a megye keleti részén található másik megyei jogú város, Nagykanizsa vonzása érzékelhető.
A város szerkezetének kialakulásában a természetföldrajzi adottságok – északon a szőlőhegyek, valamint az észak-déli irányú Béci patak – és a közlekedési útvonalak egyaránt alapvető szerepet játszanak. E tényezők alakították ki a halmazos szerkezetű település központot, melynek domináns eleme az egykori Andrássy kastély, a Könyvtár-pavilon és az azt körülvevő kastélypark.
Idegenforgalom
Idegenforgalmi szempontból jelentős a város központjában található római katolikus templom a díszes főoltárral, a Mária-kegyképpel és szobraival, a klasszicista stílusban átalakított volt grófi kastély – ma Művelődési Ház -, valamint a MAKONA tervező iroda által megálmodott Könyvtár-pavilon. A kastélyt övező 5,6 hektáros természetvédelmi parkban nyújtózkodik a többszáz éves platánfa, mely 2010-ben elnyerte az „ÉV FÁJA” címet, majd a következő évben az európai megmérettetésben az „EURÓPAI ÉV FÁJA” cím III. helyezését szerezte meg.
A park területén működik évtizedek óta a kemping és a 2003-ban nyílt termálfürdő. Jelenleg nem üzemel.
Műemlék jellegű a volt fogadó épület, amely ma is szálloda, eszpresszó és étterem célját szolgálja.
Környékének erdőségei vadászati túrákra, a várost övező szőlőhegyek, továbbá a Budafai Arborétum és a kistolmácsi-tó kirándulásra és pihenésre alkalmasak.
A településen sokrétűek a közösségi élet színterei: önkormányzati intézmények, vallási közösségek, civil szervezetek.
Közművelődés színterei Letenyén:
Fáklya Művelődési Ház
1945 után a Szapáry-Andrássy grófi kastély lett a kultúra fellegvára városunkban. Már 1949-ben kulturális célokat szolgált a kastély. 1951. december 31-én további bővítésekkel Járási Művelődési Házzá minősítették. Az intézmény ma elsősorban rendezvények, színpadi előadások, kiállítások helyszíne, de számos amatőr művészeti csoport és egyesület székhelye is.
Városi Könyvtár
A Fáklya Művelődési Ház szervezeti keretei között működő Városi Könyvtár a MAKONA tervező iroda (Nagy Ervin építész) által tervezett könyvtárpavilonban várja az olvasókat 1993 óta a Szapáry-Andrássy kastély parkjában. Kulturális tevékenysége keretében kiállítások, kulturális rendezvények, könyvtárhasználati foglalkozások, olvasótáborok, író-olvasó találkozók, kézműves foglalkozások, ismeretterjesztő előadások, versenyek és vetélkedők zajlanak a hagyományos könyvtári szolgáltatások és tevékenységek mellett.
Városháza Díszterme
Az önkormányzat székhelyének helyet adó épület Kustár Zsuzsa iparművész „Párosító szerelem meséje” című üvegmozaikjával díszített terme esküvőkön kívül hangversenyeknek, irodalmi esteknek és ismeretterjesztő előadásoknak ad otthont.
Andrássy Gyula Általános Iskola
A város egyetlen általános iskolája elsősorban ismeretterjesztő előadások, hangversenyek, illetve bálok helyszíne.
Letenyei Alapfokú Művészeti Iskola
A zenei neveléshez kapcsolódóan alkalmanként szakmai előadások helyszíne.
Kolping Alapszolgáltatási Központ
Az alapvetően szociális alapszolgáltatásokat biztosító intézmény gyakran szolgál ismeretterjesztő előadások helyszínéül.
Fáma Háza
A Letenyéért Közéleti Egyesület fenntartásában működő Fáma Háza helyi népi, népművészeti kiállítások helyszíne, valamint otthont ad ismeretterjesztő előadásoknak, illetve falai között működik a Keszei Sándorné Hímzőkör.
Letenyei Szentháromság-templom
Az 1765-ben épült késő barokk stílusú templom vallási funkcióján kívül elsősorban orgona-koncertek, komolyzenei és énekkari koncertek helyszíne.
Happy Bike Központ
kerékpáros pihenőhely
Boldog Buzád Kilátó és Öreghegyi Boronapince
A kilátó és a boronapince vallási és elsősorban a szőlőhöz, borhoz kötődő kulturális, hagyományőrző és ismeretterjesztő előadások méltó helyszíne.
Termelői piac épülete és fedett előtere
A 2020 novemberében átadott épület közösségi jellegű rendezvényeknek adhat otthont a jövőben. Az épület fedett előtere alkalmas népi hagyományápoló programok, illetve koncertek lebonyolítására is.
Szabadtéri közművelődési színterek
Kastélypark, Séta tér, Szabadság tér/Fő tér, Sporttelep, Letenyei Andrássy Gyula Általános Iskola udvara
Köznevelési intézmények
A Letenyén működő köznevelési intézmények a város kulturális palettájának kiemelkedő színfoltjai.
Letenyei Andrássy Gyula Általános Iskolában
Letenyei Alapfokú Művészeti Iskola.
Letenyei Hóvirág Óvoda
A Letenyei Települési Értéktár 2014-ben jött létre és napjainkig 30, a településünk múltja, jelene és jövője szempontjából fontos érték került felvételre.
Civil szervezetek
- Derű Zeneegyesület
- Derűs Évek Nyugdíjasklub
- Dunántúli „St” Flórián Olimpiai Sport és Hagyományőrző Önkéntes Tűzoltó Egyesület
- Könyvtárpártoló Alapítvány
- Letenye és Vonzáskörzete Cukorbetegek Egyesülete
- Letenyéért Közéleti Egyesület
- Letenyei Borbarát Hölgyek Társasága
- Letenyei Gyermekékért Alapítvány
- Letenyei Óvodákért „Kincsesládikó” Alapítvány
- Letenyei Polgárőr Egyesület
- Letenyei Sporthorgászok Egyesület
- Most vagy Soha Egyesület
- Szőlő- és Gyümölcstermesztők Egyesülete
- 8887 Bázakerettye, Fő út 4.
- Telefon: +3630 353 8312
- Email: dombhatak@gmail.com
- A Mura Menti Dombhátak Cselekvő Közösségei
- TOP-5.3.1-16-ZA1-2017-00006
- Kedvezményezett: Bázakerettye Község Önkormányzata
- A vissza nem térítendő támogatás összege: 52.999.370 Ft
- Támogatási intenzitás: 100%
- A projekt fizikai befejezésének tervezett napja: 2023.05.31.
- Adatvédelmi tájékoztató
- Sütik (cookie) kezelése
- Impresszum
- Copyright © 2021