A Muramenti Dombhátak Cselekvő Közösségei
Közelebb egymáshoz
Borsfa
A település jellegzetes dombvidéki útifalu, Egerszeg-Letenye dombvidék déli részén a 7536. sz. főközlekedési út mentén, kis völgyben húzódik. Vize a Borsfa patak. A falut tölgy- és bükkerdők övezik, de bőségesen találunk szelídgesztenyét is. Szőlőhegye a belterülettől nyugatra szélesen húzódik, szép kilátással a vidékre. Egy kisebb szőlőhegye a keleti oldalon Valkonyával érintkezik.
Fontos jellemzője a településnek a határmentiség, az M7. autópálya, mint európai folyosó közelsége (Horvátország, Szlovénia nagyon közel esek).
Korábban Alsó- és Felsőborsfából állott (utóbbi az ősi), ma ezeket az új intézményterület köti egységbe. A közösségi színtér, az önkormányzati hivatal és az iskola a falu szívében található.
A letenyei kistérség része. A rendszerváltás után közigazgatásilag önálló lett a település, 1992-től 2012-ig körjegyzőségi székhely. Ezt követően 2013. január 1-től Becsehelyi Közös Önkormányzati Hivatal Borsfai Kirendeltségeként működik. Oktatási intézményei, önkormányzati üzemeltetésű konyhája Oltárc, Várfölde településeket is kiszolgálják. Lakosságszáma: 711 fő.
A községet 1392-ben említik először oklevélben. A kanizsai váruradalom része, később királyi bortok. A török után erdőirtással teremtették meg a növekvő népesség gazdálkodási feltételeit. A XIX. század közepén-végén is nagyfokú volt a szegénység, írástudatlanság. Fellendülést a bázakerettyei olajmezők hoztak, a 30-as évek végétől a falu anyagi helyzete rohamosan javult. A II. világháború után kismértékű, de folyamatos a népesség fogyása.
1948-ban a faluban már két iskola működött, sőt 1953-ra megépült az új iskolaépület, így már 3 iskolaépületben tanulhattak a gyermekek.
Műemléke: a római katolikus plébániaház vagy imaház (késő barokk). A XIX sz. első felében a Berg-család XVIII. sz.-i házának felhasználásával épült. É-i részén kápolnát alakítottak ki. A nagy park közepén álló ház a gyülekezeti élet színtere a községben, nyáron pedig zenei táborok helyszíne (nagykanizsai zeneiskolások heteket töltenek itt, alkalmanként egy-egy hangszercsoport koncertjeivel kedveskedve a helyieknek.)
Helyi védelemre érdemes: 2 kápolna – Alsóborsfa: Szentháromság Kápolna (1896), Felsőborsfa: Rózsafüzér Királynője sírkápolna (1925), út menti feszületek, temető, a Gyümölcsösi szőlőhegyen számos favázas, borona-, ill. vert falú pince. A turizmus jelenlétére utal, hogy Kistolmács irányából Valkonya felé a községen keresztül vezet az Országos Kéktúra útvonala, tehát az átutazók száma ma is jelentős.
Településen működő közösségek, egyesületek, alapítványok, csoportok:
- Sava-Borsfa Sportegyesület (foci)
- Borsfai Polgárőr Egyesület
- Vox Angelica Kamarakórus
- Veterán Gépekért és Traktorokért Baráti Egyesület
- Amatőr Színjátszók Csoportja
- Dancing Feet moderntánc csoport
- „Iskolánkért” Alapítvány Borsfa
A népművészeti értékek, hagyományok, népszokások életben tartása fontos a település életében, hisz a ma emberének lehetőséget nyújt a múltba tekintésre, élményszerzésre, a világ és a termeszét körforgásának megértésére. A teljesség igénye nélkül néhány jeles ünnep és a köré fonódó szokások, hagyományok, hiedelmek felsorolása, melyek ma is élnek a faluban:
- január 22. Vince napja
- február 2. Gyertyaszentelő Boldogasszony
- február 3. Balázsolás
- Farsang – maszkázás (Vízkereszt napjától húsvét előtti negyedik napig)
- március 19. József napja
- március 25. Gyümölcsoltó Boldogasszony napja
- Húsvét (nagyböjt, virágvasárnap, hagyhét, húsvétvasárnap, húsvéthétfő, fehérvasárnap)
- Május 1. Májusfa-állítás
- Június: Falunap / Dutra találkozó
- Augusztus 20. – Új kenyér ünnepe
- Szőlőszüret – szüreti mulatság
- november 25. – Katalin – nap
- december 13. – Lucázás
- karácsony napja – betlehemezés
- karácsony másnap – regölés
Forrás:
- Fejezetek Borsfa történetéből, Horváth László 2000.
- A turizmus esélyei a Válicka völgyében – Életformák keresztútján, Műhelymunka, Chrome Kreatív Munkák Kft. 2007.
Imaház
Felső Kápolna
Alsó Kápolna
Dutrák felvonulása
A sportpálya kapuja
- 8887 Bázakerettye, Fő út 4.
- Telefon: +3630 353 8312
- Email: dombhatak@gmail.com
- A Mura Menti Dombhátak Cselekvő Közösségei
- TOP-5.3.1-16-ZA1-2017-00006
- Kedvezményezett: Bázakerettye Község Önkormányzata
- A vissza nem térítendő támogatás összege: 52.999.370 Ft
- Támogatási intenzitás: 100%
- A projekt fizikai befejezésének tervezett napja: 2023.05.31.
- Adatvédelmi tájékoztató
- Sütik (cookie) kezelése
- Impresszum
- Copyright © 2021