A Muramenti Dombhátak Cselekvő Közösségei
Közelebb egymáshoz
Becsehely
Becsehely község Zala megyében a horvát határtól 8 km-re az M7-es nemzetközi fő közlekedési út mentén több mint 4 km hosszúságban terül el. Távolsága Nagykanizsától 16 km, de jó minőségű közúti köti össze az 50 km-re lévő megyeszékhellyel, Zalaegerszeggel és az ország nyugati régiójával. A községet kelet-nyugat irányban átszelő 7-es számú főút földrajzilag is kettéosztja a falut. Északról a zalai dombság kezdődik, dél felé pedig a Muráig terjedő síkság terül el. A település jelentőségét – kedvező földrajzi elhelyezkedése mellett – és persze megközelíthetőségét növelte az M7-es autópálya teljes kiépítése, melyre Becsehelynek „saját” fel- és lehajtója van. A község Zala megye legősibb települései közé tartozik. Becsehelyen két szomszédos lelőhelyen folyt régészeti ásatás, melyeken az újkőkor (i. e. 6000-4500) összes fázisának emlékei felszínre kerültek. A legkorábbi település lakói voltak a környék első földművelői, akik az élelemtermelés tudományát itt adták át Közép-Európa számára. Ugyancsak a régészeti leletekből valószínűsíthető, hogy a római kor I-II. századában a római provincia egyik őrhelye lehetett.
Az Árpád-korban a település a zágrábi püspökséghez tartozott. Becsehely településnek 1320-ban Boxse, 1354-ben Bekchunelnek írták a nevét, mely Bekcsény földjére, birtokára utal. Van olyan vélemény is, hogy a török benki=őr szóra vezethető vissza. Keresztelő Szent Jánosról elnevezett plébániáját 1334-ben alapították, s a főesperesség, a középkori Zala megye jelentős részének egyházi elöljárója volt. A XIV. századtól fontos vásárhely, a XV. századtól mezőváros lett. Legrégebbi birtokosai a Szalók nemzetségbeliek voltak, később a Kanizsaiak birtoka lett. Kanizsai Orsolya házassága és fiúsítása alkalmából a Nádasdyak kezébe került, majd 1690 óta egymást váltogató családok tulajdona volt. 1546-ban a török támadás következtében 30 porta leégett, 1555-ben pedig pestis pusztított a településen. Az oszmánok támadásainak ismétlődésével a falu egy-egy része mindig áldozatul esett. De sokat szenvedtek a nyugati zsoldosoktól, a portyázóktól és a garázda katonáktól is. A török pusztítás után önálló plébániája megszűnt, Béczhez, majd Letenyéhez tartozott, és csak 1928-ban kapott ismét önálló plébániát.
Becsehelyhez tartoznak Pola, Tuskóspuszta, Újmajor és Szurdapuszta. A falu dűlőrészei: Gerecse, Perenye, Gyanócz eredetileg szintén önálló községek voltak.
Becsehely földesura 1830-tól 1860-ig Csúzy Pál volt, aki az 1848/49-es szabadságharcban jelentős szerepet vállalt Deák Ferenc oldalán. Halála után Kovács Sebestyén Miklós lett a falu kegyura.
Az 1940-ben Becsehelyhez kapcsolt Pola pedig Schmidt Ottó és Kornél tulajdona volt. Az egyesített település neve előbb Bekcsény-Pola, 1942-től pedig Becsehely lett. A községrészeket még napjainkban is ismeri és elkülöníti a lakosság.
A második világháború borzalmai után a rossz magyar-jugoszláv viszony sokat rontott a határmenti település helyzetén. Napjainkban a települést erőteljes fejlődés jellemzi, mivel fokozatosan a térség egyik központjává vált.
Becsehely népessége kb. 2000 fő, ami Zala megye lakosságának 0.76%-át jelenti.
Egyre jelentősebb szerepet kap a községben a szőlő- és bortermelés. Becsehely hegyközsége a Zalai Borút Egyesület tagja; fontos feladat számunkra, hogy a borvidék méltatlanul mellőzött borait megismertessék a borkedvelőkkel.
Becsehely lakosságának túlnyomó része római katolikus hitűt, 2 csodálatos templommal büszkélkedik a község: a XIII. századból származó polai román stílusú és az 1758-ban épült becsehelyi barokk templommal.
A falu múltját idézik a megmaradt, még gondozott régi épületek.
Az egykori viseletet már csak az idősebb korosztály néhány tagja őrzi: a kerekszoknya, fejkendő, és az ún. bongyorkendő (vállkendő) a nők ünnepi ruházatához tartozott. Természeti értékei közül különösen kiemelkedik a kakasmandinkó virág. E ritka, védett növény jellegzetes élőhelye a becsehelyi hegyháton van.
Az első népiskola 1807-ben létesült a községben, az alapfokú oktatás azóta folyamatos. Az iskola épületét 2010-ben részben elbontották, és több pályázati forrásból, valamint önkormányzati önerőből újat építettek, illetve teljesen felújítottak. Jelenleg az általános iskola körzeti feladatot is ellát, a szomszédos Petrivente, Rigyác és Eszteregnye tanulói is a Becsehelyi Általános Iskolába járnak. A község általános iskolájában több mint 140 gyerek tanul. A község könyvtára is az iskolán belül működik külső bejárattal is megközelíthető. A környék legnagyobb tornatermével a becsehelyi iskola büszkélkedhet, melyet a 2018. év során teljesen felújítottak.
Az 1951-ben alapított óvoda jelenleg 3 csoportban 70 fő feletti gyereklétszámmal működik.
Becsehely körzet-központi szerepét tovább növeli a 2021-ben átadásre került önkormányzati és pályázati támogatásból épült Cseperedők Bölcsőde.
Faluház önkormányzati fenntartásban működik, ami pályázaton elnyerte az Integrált Közösségi és Szolgáltató Tere – IKSZT kialakításának lehetőségét, mely segítségével a ház 2011. őszére megkapta végső arculatát.
A 250 fő befogadására alkalmas faluház nagyon sok színes rendezvénynek ad helyet:
- Bálok (óvoda, tűzoltó egyesület, egyházközség)
- Borbarangolás
- Valentin napi rendezvény
- Farsang
- Nőnap
- Dalostalálkozó
- Borverseny
- Szüretifesztivál
- Mártonnapi bormustra és libavacsora
- Idősek napja
- Advent vasárnapi vásárok és rendezvények Falukarácsonya
- Szilveszter
Ezenkívül jóga, gyógytorna, Dalárda, Nő klub, Idősek klubja, Kerekítő, Színjátszókör, szerepel az állandó programok között.
A településen szintén pályázati forrásból 2015-ben került átadásra egy régi iskolai épület felújítását és átalakítását követően a kisebb rendezvényeknek is otthont adó, az egyházközség működtetésében lévő közösségi ház. A két ház hatékonyan összehangolja a tevékenységét.
A településen 1927-óta van orvos. Jelenleg egy általános és egy gyermekorvos, valamint egy védőnő látja el az egészségügyi feladatokat.
Civil szervezetek:
- Becsehely Község Közművelődéséért és Kulturális Fejlődéséért Alapítvány
- Becsehelyi Sportegyesület
- Becsehelyi Tűzoltó- Mentő, Hagyományőrző-Kulturális és Ifjúsági Egyesület
- Becsehely Templomért Alapítvány
- Becsehelyi „Eszter a Rászorulókért” Alapítvány
A község agrárjellege az évszázadok során nem változott, az ipari tevékenység jelenleg is elenyésző. A község határában erdőterületek is találhatók, de az erdőgazdálkodás nem jelentős. A szőlőtermesztés területén várhatóan változás következik be, mivel a vidék „bortermő hely” besorolást kapott és megalakult a hegyközség. Becsehelyhez tartozik az országban a legnagyobb zártkert.
Számottevő mezőgazdasági tevékenység folyik a településen, a szántóföldi növénytermesztés mellett gyümölcstermesztés, szőlő és gyümölcs szaporítóanyag előállítás.
Ha valaki kiviszüretet akar látni, nem kell a világ végére mennie, hanem csak Becsehelyre látogatnia. Az egyetlen magyarországi 5 hektáron elterülő, a ma már több ezer kivitővel, több mint 200 féle fügeoltvánnyal és még számtalan különleges gyümölccsel beültetett területet megcsodálóknak szinte heti rendszerességgel szerveznek látogatási napokat. A tulajdonosnak a különleges klíma, és a megfelelő éghajlati tényezők miatt esett a választás a településre. Az ültetvény teljesen önerős beruházás, családi vállalkozás. Az elmúlt évek fejlesztéseinek eredményeként a baromfiágazat teljes termelési vertikuma jött létre a településen. Egy jelentősebb faipari üzem is megtalálható a településen, amely a Dunántúl egyik legnagyobb tölgyfeldolgozója 50 főt foglalkoztatva. A kereskedelmi és vendéglátó szolgáltatás az igényekhez igazodik. Két szálláshelyre is betérhetnek az átutazók és a turisták. Vitis Bor és Vendégház, Zarándokház.
A településen nagyon sok az élő és tenni akaró közösség, Ők színesítik és mozdítják előre falunk mindennapi életét. Feladatunk, hogy ezek a közösségek működjenek és persze együtt működjenek. Ettől hely! Becs E hely!
- 8887 Bázakerettye, Fő út 4.
- Telefon: +3630 353 8312
- Email: dombhatak@gmail.com
- A Mura Menti Dombhátak Cselekvő Közösségei
- TOP-5.3.1-16-ZA1-2017-00006
- Kedvezményezett: Bázakerettye Község Önkormányzata
- A vissza nem térítendő támogatás összege: 52.999.370 Ft
- Támogatási intenzitás: 100%
- A projekt fizikai befejezésének tervezett napja: 2023.05.31.
- Adatvédelmi tájékoztató
- Sütik (cookie) kezelése
- Impresszum
- Copyright © 2021